Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Zawód podologa jest stosunkowo nową profesją, ale zyskującą na popularności dzięki rosnącej liczbie klientów zainteresowanych tymi usługami. Przeprowadzane przez niego zabiegi są o wiele skuteczniejsze niż domowe sposoby, które często próbujemy stosować.

Problemy z paznokciami

Paznokcie u stóp to drobny, ale znaczący element naszego ciała. Choć przez większość roku ukryte pod skarpetkami i butami, nie powinny być zaniedbywane. Tym bardziej że narażone są one na poważne schorzenia, między innymi grzybicę paznokci. Zakażenie nią może mieć rozmaite źródła, między innymi nadmierna potliwość stóp czy obuwie wykonane z tworzyw sztucznych. To najczęściej spotykana choroba paznokci, która niestety może nawracać. Trudno też z nią walczyć ogólnodostępnymi środkami, dlatego warto zaoszczędzić sobie trudu i udać się na wizytę do salonu podologicznego.

Dostępność gabinetów jest o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Rosnąca popularność tych usług wiąże się ze wzrostem świadomości Polaków – jeszcze niedawno odwlekalibyśmy wizytę z powodu wstydu, teraz jednak otwarcie szukamy pomocy również w przypadku tak kłopotliwych schorzeń.

Podolog zajmuje diagnozowaniem i leczeniem problemów stóp i paznokci. Do niego możemy udać się z problemem wrastających paznokci, które mogą mieć podłoże genetyczne, a więc niemożliwe do wyleczenia bez ingerencji specjalisty. Zaawansowanym zabiegiem jest natomiast pedicure leczniczy, którego celem jest opracowanie paznokci, a także usunięcie odcisków i modzeli. Po jego przeprowadzeniu podolog udzieli nam też wskazówek dotyczących pielęgnacji domowej oraz doboru wkładek ortopedycznych.

Częste choroby stóp

Grzybica to najczęściej spotykana choroba nie tylko paznokci, ale również stóp. I tu tez nieoceniona będzie pomoc podologa. Podobnie jak w przypadku grzybicy paznokci i tu kluczowa jest profilaktyka. Zakażenia możemy uniknąć między innymi przez:

  • dbanie o suchość stóp, szczególnie między palcami;
  • regularną zmianę skarpetek i rajstop;
  • noszenie lekkiego, wentylowanego obuwia.

Zabiegi podologiczne znajdują zastosowanie również w przypadku schorzeń takich jak ostroga piętowa czy stopa cukrzycowa. W przypadku tych pierwszych skuteczne jest leczenie przy użyciu pijawek. Do gabinetu podologicznego możemy udać się też, by usunąć brodawki. Te mogą przybierać dwie formy. Podczas gdy pierwsza to postać łagodna i bezbolesna, druga objawia się bólem, ale ma tendencję do samoistnego ustępowania. Brodawki mozaikowe, niebolesne są zmianami powierzchniowymi i zazwyczaj nie ustępują samoistnie, a wymagają leczenia.

Zdrowie stóp i paznokci to ważna kwestia, o której znaczeniu przekonujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy pojawiają się kłopoty. To one warunkują nasze normalne funkcjonowanie, nie zwlekajmy więc z wizytą u podologa, gdy pojawi się problem.