Stopa cukrzycowa to bardzo poważne powikłanie cukrzycy – może doprowadzić do amputacji. Dlatego tak ważna jest w przypadku chorych na cukrzycę właściwa pielęgnacja stóp.

Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym.

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej pojawiają się u osób, które od lat chorują na cukrzycę i są leczone nieprawidłowo. Przyczyną stopy cukrzycowej jest utrzymujący się przez długi czas wysoki poziom cukru we krwi. To on sieje w organizmie spustoszenie, wpływając m.in. na układ nerwowy i krwionośny. W następstwie uszkodzenia tych dwóch systemów w organizmie zaburzone zostaje czucie i ukrwienie stóp. Dlatego początek stopy cukrzycowej łatwo przegapić.

Jak rozpoznać stopę cukrzycową?

Diabetyk powinien regularnie sprawdzać własne stopy, czy nie ma na nich ran ani innych zmian. Zaniepokoić powinny objawy stopy cukrzycowej takie jak:

• ból stopy odczuwany za dnia i rosnący nocą przy współwystępowaniu uczucia mrowienia i kłucia, a także skurczów mięśni w kończynie,

• pogorszenie stanu skóry na stopach – łuszczenie naskórka i jego pękanie,

• złe gojenie się ran powstałych na stopach,

• nieprawidłowe odczuwanie ciepłoty i bodźców bólowych,

• zaburzenia czucia w stopie,

• drętwienie kończyny,

• owrzodzenia,

• zaburzenia równowagi.

Stopa cukrzycowa może powodować miejscową martwicę tkanek, czyli ich obumieranie. U diabetyków martwica ma przeważnie formę zgorzeli – zachodzi suche lub wilgotne gnicie tkanki. Wygląda to jak wrzody z otoczeniem tkanki brązowej, brązowo-czarnej lub czarnej, niekiedy zielonkawej bądź zielonkawo-żółtej, uszkodzeniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie.

Każdy chory na cukrzycę powinien codziennie dokładnie oglądać skórę na stopach. Nie wolno dopuścić do jej przesuszenia czy zranienia, a o każdej zmianie trzeba powiadomić lekarza prowadzącego.

O czym należy pamiętać, by uchronić się przed powikłaniami?

 1. Codziennie starannie oglądaj swoje stopy.
 2. Zwracaj uwagę na nagniotki, stwardnienia, stany zapalne, zadrapania czy pęknięcia skóry.
 3. Dbaj, by stopy były suche i czyste.
 4. Codziennie zmieniaj skarpety, rajstopy lub pończochy (najlepiej, by były z włókien naturalnych).
 5. Noś miękkie, wygodne i dobrze dopasowane buty.
 6. Noś wykonane na zamówienie wkładki z modelowanej gąbki.
 7. Nie lekceważ nawet drobnego otarcia, nie lecz samodzielnie wrastających paznokci i pękających pięt.
 8. Nie mocz długo stóp i nie przegrzewaj ich (także w gorącej wodzie).
 9. Nie używaj tarek do usuwania zrogowaciałej skóry, zamiast obcinać paznokcie cążkami, opiłuj je.
 10. Unikaj preparatów do usuwania odcisków.
 11. Nigdy nie chodź boso. Pamiętaj, że prawidłowe wyrównanie cukrzycy chroni stopy przed zakażeniami grzybiczymi.

Mimo właściwego mycia i nawilżania, mimo noszenia wygodnego i dobrze dopasowanego obuwia, na stopach diabetyka czasem jednak utworzy się zgrubiały naskórek, nagniotki, odciski lub modzele. Osoba chora na cukrzycę nie powinna usuwać ich sama, a już na pewno – nawet nadmiaru zrogowaciałego naskórka – nie przy użyciu ostrych, metalowych narzędzi. Zrogowacenia może usuwać jedynie przy pomocy peelingu. Diabetyk nie może stosować też żadnych preparatów na odciski.

Szczególną ostrożność przy manipulacjach przy stopach powinni zachować też ci diabetycy, którzy mają kłopoty ze wzrokiem. Mając problemy ze wzrokiem, modzele czy nagniotki, najlepiej skorzystać więc z pomocy podologa informując go o cukrzycy. Podolog podczas zabiegu powinien postępować szczególnie ostrożnie. Nie powinien używać ostrych narzędzi a jedynie specjalistyczne szlifierki, paznokcie skracać pilnikiem prosto i niezbyt krótko.

W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi na stopach cukrzycowych pedicure pielęgnacyjny i pedicure leczniczy. Mamy duże doświadczenie w leczeniu pacjentów ze stopą cukrzycową, owrzodzeniem żylnym i nie gojącymi się ranami. Oprócz zabiegów podologicznych wykonujemy również zabiegi larwoterapii i hirudoterapii, które mają na celu oczyszczenie rany z bakterii oraz pobudzenie krążenia u chorego.

Realizujemy wizyty domowe.

Serdecznie zapraszamy!