Ortonyksja (od greckiego „prostowanie paznokcia”) jest terapią, która zajmuje się prostowaniem wkręcających się i wrastających paznokci stóp.

Istnieją dwa powody wrastających paznokci, pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijających się w wał paznokciowy – może to także być predyspozycja genetyczna, a drugi powód to uraz mechaniczny paznokcia.

wrastające paznokcie warszawaWrastający paznokieć na początku może mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zlekceważenie tego prowadzi do stanu zapalnego tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” hipergranulacja. Ostatnia faza wrastającego paznokcia jest bardzo bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Dochodzi do tego, że chory zaczyna mocno utykać, powoli ciężko mu chodzić, w skrajnych wypadkach może dojść do zatrucia organizmu a w konsekwencji nawet może dojść do zgonu.

Stąd wynika pytanie czy należy udać się do chirurga czy do podologa?

Większość chorych oczywiście kieruje się do chirurga, który najczęściej usuwa część bądź całą płytkę paznokciową. Niestety mimo, iż jest to zabieg bolesny, to problemu wrastającego paznokcia nie rozwiązuje.

leczenie wrastających paznokci warszawaPłytka paznokciowa powoli będzie odrastała natomiast kierunek wzrostu nowego paznokcia się nie zmieni!

Tak dzieje się co najmniej u 70% pacjentów.

Dlatego ortonyksja wykorzystywana głównie w podologii, jest świetnym terapeutycznym rozwiązaniem problemu wrastających paznokci, zadaniem klamry ortonyksyjnej jest spłaszczenie płytki paznokciowej lub zmiana toru wzrostu paznokcia.

Klamra ortonyksyjna jest dobierana indywidualnie do kształtu płytki paznokciowej, zależna od stopnia wrastania paznokcia. Jest bezbolesną i nieinwazyjną terapią, która przynosi trwałe efekty podobnie jak aparat ortodontyczny w przypadku uzębienia.

leczenie wrastających paznokci w WarszawieW naszym gabinecie stosujemy klamrę drucianą Rosa Frasera, która została wprowadzona w Szkocji w 1960 r. przez Rossa Frasera, który zastosował metodę plecionego drutu. Według dostępnych informacji było to coś w rodzaju siatki jednostronnie podwijanej pod paznokieć i naklejanej na górną część płytki paznokciowej, technikę tą nazwano Rosa Frasera.

Wskazaniami do zastosowanie klamry ortonyksyjnej są:

  • paznokcie wrastające,
  • paznokcie wkręcające (rurkowate),
  • odciski podpaznokciowe,
  • deformacja płytki paznokciowej.

 

 

Wrastający paznokieć palucha (przed i po 3-miesięcznej terapii)

wrastajace paznokcie warszawa

Wrastający paznokieć (przed i po 3-miesięcznej terapii)

Wrastające paznokci (przed i po zabiegu)