Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie zarazimy się nią przez podanie choremu na łuszczycę ręki, ani przez używanie tych samych sztućców, ani nawet sypiając w tym samym łóżku.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą zaliczaną do chorób autoimmunologicznych, charakteryzuje się nieprawidłowym rogowaceniem skóry. Najczęściej atakuje kolana, łokcie, skórę głowy, plecy i paznokcie. W przebiegu tej choroby tworzą się stany zapalne, objawiające się w postaci żółtoczerwonych plam, pokrytych srebrną łuską. Łuszczyca najczęściej występuje z innymi zaburzeniami metabolicznymi, m.in. z insulinoopornością, zakrzepowym zapaleniem żył, miażdżycą i nadciśnieniem.

W przypadku łuszczycy paznokci, jest ona w 50% przypadków częstsza u osób z rozległą chorobą oraz w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów, ma szeroki wachlarz objawów, które mogą być bardzo odmienne od siebie i mieć różne nasilenie. Choroba może dotyczyć jednego lub kilku paznokci, a objawy mogą być w ich obrębie podobne lub zupełnie inne. Paznokcie stają się łamliwe, rozwarstwiają się, są pożółkłe.

Życie z łuszczycą nie jest łatwe, to choroba nieprzewidywalna, ma swoje ulubione miejsca na ciele, uważa się za chorobę duszy i ciała, gdyż coraz częściej lekarze zauważają, że stres choć sam w sobie nie jest powodem łuszczycy, natomiast bardzo często nasila przebieg choroby, podobnie jak innych autoimmunologicznych chorób skóry.

Jak rozpoznać łuszczycę?

Rozpoznanie łuszczycy ustala się na podstawie próbki biopsji pobranej przez lekarza, jest to standardowa procedura do oceny histopatologicznej w stwierdzeniu diagnostyki łuszczycy. U większości chorych na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy występują czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami, a po zdrapaniu łusek, błyskawicznie pojawiają się kropelki krwi – to objaw Auspitza, nazywany też krwawą rosą. W celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy lekarz pobiera próbki skóry ze zmienionych przez chorobę miejsc i bada je pod mikroskopem. Objawy w przebiegu łuszczycy paznokci uzależnione są od miejsca aktywności choroby w obrębie narządu paznokciowego, najczęściej to dotyczy łożyska paznokciowego, macierzy, wału paznokciowego lub opuszki palca. Łuszczyca paznokci charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, a stosowane leczenie przynosi poprawę, lecz nie doprowadza jednak do całkowitego ustąpienia objawów.

 

Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza, natomiast bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry i paznokci w leczeniu choroby, gdyż zapobiega występowaniu zaostrzeń choroby. Właściwa pielęgnacja stwarza warunki do utrzymywania ciągłości naskórka skóry, a w przypadku paznokcia nieodklejania płytki paznokciowej od łożyska, tym samym uniemożliwiając wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych, poprawia wygląd skóry i paznokci, co pozytywnie wpływa na komfort życia.

Najlepszymi preparatami do pielęgnacji skóry łuszczycowej są emolienty, gdyż zmniejszają łuszczenie i łagodzą swędzenie, poprzez nawilżenie suchej skóry. Na rynku farmaceutycznym jest dosyć szeroki wybór maści, kremów, emulsji, więc warto konsultować się z specjalistą po wizycie u lekarza lub u podologa.

Łuszczyca paznokci – przed i po