Paznokcie szponowate charakteryzują się dużą zmianą wyglądu płytki paznokciowej, staje się ona gruba, zmienia kształt, barwę i na pewno pogarsza komfort życia.
Schorzenie zazwyczaj dotyczy stóp, bardzo rzadko można je zdiagnozować na dłoniach.
Paznokcie zmieniają się przerostem, wydłużeniem i dużym zrogowaceniem płytki paznokcia, przybierają kolor żółty, szarozielony lub ciemnobrązową. Cechują się niezwykłą twardością oraz wzrostem na zewnątrz stopy. Paznokcie szponowate są grube i zawijają się, tworząc tak zwany „barani róg”, swoim wyglądem przypominają muszlę ostrygi.
Szponowatość paznokci sprawia, że domowy pedicure jest właściwie niemożliwy do wykonania, dlatego warto jak najszybciej wybrać się do gabinetu podologicznego i zasięgnąć pomocy podologa.
Co przyczynia się do powstania paznokci szponowatych?
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- częste urazy mechaniczne,
- nieregularne obcinanie paznokci,
- nieodpowiednia higiena,
- skłonności genetyczne,
- zaburzenia krążenia.
Na skutek wyżej wymienionych przyczyn dochodzi do zaburzenia w obrębie funkcjonowania macierzy paznokcia i powstają patologiczne zmiany pogrubienia oraz wzrostu ku górze płytki paznokciowej, takie zmiany są trwałe, dlatego wskazane są okresowe zabiegi podologiczne.
Jak leczyć szponowatość paznokci?
Samodzielnie poradzenie sobie ze szponowatością paznokci jest niemożliwe, trzeba sięgnąć po pomoc chirurga lub podologa, bo jest to jedyny sposób na zwalczenie tego problemu. Tradycyjne cążki do obcinania mogą okazać się nieskuteczne, a po skaleczeniu może dojść do zakażenia.
Podolog dysponuje odpowiednimi sterylnymi narzędziami i po pierwszym zabiegu przywróci estetyczny wygląd chorym paznokciom, a także zredukuje dolegliwości bólowe.