Paznokcie podobnie jak włosy i skóra zbudowane z różnych substancji, jednak podstawowym składnikiem jest keratyna (włókniste białko). To dzięki keratynie paznokieć jest twardy i mocny. Paznokcie pokrywają końce palców, chronią je przed urazami.
Paznokcie wyrastają z macierzy leżącej poniżej wału paznokciowego, jest ona odpowiedzialna za produkcję płytki paznokciowej. W miarę jak powstaje w macierzy keratyna płytka paznokciowa wypychana jest w kierunku łożyska, gdzie przybiera postać stwardniałej płytki, która nie jest żywą tkanką, gdyż nie posiada nerwów, ani naczyń znajdujących się w łożysku.
Z kolei wał paznokciowy stanowi ochronę płytki paznokciowej. Ze wszystkich stron oprócz wolnego brzegu na koniuszku palca, warstwa skóry, która szczelnie przylega w części grzbietowej nazywana jest naskórkiem i zapobiega wnikaniu wilgoci i innych czynników ze środowiska. Kiedy naskórek zostanie uszkodzony przestrzeń pod wałem paznokcia przestaje być szczelna, wtedy jest otwarta droga dla mikroorganizmów czy grzybów mogących naruszyć macierz i łożysko paznokcia. Rosnący paznokieć przesuwa się nad łożyskiem paznokcia, które odpowiada za przyleganie płytki paznokciowej podczas wzrostu, odżywia płytkę, ale nie przyczynia się do jej wzrostu.
Wzrost paznokci jest uzależniony od wielu czynników takich jak: wiek, pora roku, stan zdrowia całego organizmu, przyjmowane leki, dieta i stres. Paznokcie u rąk rosną szybciej od ok. 3 do 6 miesięcy, natomiast wzrost paznokci u stóp wynosi ok. 12 miesięcy. Zdrowe paznokcie są różowe, matowe, lśniące.
Warto przyglądać swoim paznokciom, gdyż mówią one o stanie naszego zdrowia. Jeśli robią się blade, świadczyć to może o anemii. Jeśli płytka przybiera żółtawą barwę, być może mamy problemy z nerkami, wątrobą czy płucami. Gdy natomiast płytka robi się niebieskawa, oznacza to, że organizm jest niedotleniony.
Jeśli kształt paznokcia zmienia się na zrogowaciały, może to wskazywać na zaburzenia krążenia, marskość wątroby oraz na niektóre wady serca. Jeśli natomiast nasze paznokcie są wklęsłe, możemy podejrzewać zaburzenia hormonalne, brak witamin, niedokrwistość lub alergię.