Skóra sucha

Powodem może być narażanie skóry na gwałtowne zmiany temperatury, wiatr, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, stres, częste peelingi, a także niewłaściwa pielęgnacja, która uszkodziła płaszcz lipidowy skóry. Sucha skóra może też towarzyszyć schorzeniom tarczycy, dlatego warto badać poziom hormonów tarczycy. Przy przesuszonej skórze najlepiej wypijać codziennie co najmniej ok. 2 litrów wody i wprowadzić do diety produkty bogate w potas – pomidory, szpinak, fasolę, buraki, łososia, jogurty. Potas reguluje równowagę komórkową i nawilżenie skóry. Zaleca się także stosowanie kosmetyków do skóry suchej z witaminami A, C, E i z grupy witamin B.

Świąd skóry

Zwykle jest spowodowany chorobami alergicznymi skóry, jak wyprysk kontaktowy lub atopowe zapalenie skóry, jak również grzybicami, które są bardzo częste. Świąd skórny, szczególnie w okolicy narządów płciowych, skłonność do czyraków, grzybica paznokci, złe gojenie się ran mogą być objawem cukrzycy. Swędzenie podeszwy stóp może świadczyć o chorobie wątroby, nerek, tarczycy lub łuszczycy. Przy systematycznym powtarzaniu objawów swędzenia skóry warto udać się na konsultację lekarską.

Rumień na skórze

Może pojawić się po przegrzaniu, miejscowym podrażnieniu skóry przez ubranie lub być spowodowany emocjami, a także może towarzyszyć alergii. Jeżeli oprócz zaczerwienienia skóry występują również bóle stawów, gorączka, pojawia się obrzęki spojówek i kończyn, a także pojawiają się dodatkowo zmiany typu wysypki, pęcherze czy guzy, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Taki rumień wymaga leczenia. Rumień na dłoniach i podeszwach może wskazywać na marskość wątroby. Rumień na twarzy świadczy o nadreaktywności naczyń krwionośnych, a gdy utrzymuję się stale i ma kształt motyla może oznaczać toczeń rumieniowaty.

Wysoka potliwość

Towarzyszy w chorobie nadczynności tarczycy, chorobom trzustki, w stanach hipoglikemii (niedocukrzenia), gruźlicy. Występuje przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), zapaleniu wielonerwowym, w okresie menopauzy, a także w chorobie nowotworowej oraz AIDS. Wzrost potliwości wiąże się ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, obrzękiem śluzowatym, obniżeniem poziomu witaminy A lub też odwodnieniem. Wysoka potliwość występuje w przewlekłych zakażeniach infekcji wirusowej i bakteryjnej, także towarzyszy osobom otyłym.

Siniaki na skórze

Skłonność do ich powstania sugeruje niski poziom płytek krwi lub niedobór w organizmie witaminy K. U kobiet przypadłość jest też związana z fazami cyklu miesiączkowego. Może także być skutkiem choroby hemofilii (genetyczne zaburzenie krzepnięcia krwi), wrodzonej skazy krwotocznej, plamicy alergicznej lub alergicznego zapalenia naczyń krwionośnych. Skłonność do siniaków powodują też niektóre leki (heparyna, warfaryna, sterydy, kwas acetylosalicylowy), niedobór witaminy C i rutyny. Objaw występowania siniaków na skórze wymaga zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wykonania morfologii krwi.

Obrzęki skóry

Mogą pojawić się pod oczami, obejmować nogi lub całe ciało. Najczęściej towarzyszą chorobom nerek (zapalenie nerek, zespół nerczycowy), chorobom serca, niedoczynności tarczycy, złemu wchłanianiu białka, alergiom pokarmowym, zakrzepicy, mogą być skutkiem zażywania niektórych leków hormonalnych (kortykosteroidy, estrogeny, progesteron, testosteron), NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), leki na nadciśnienie zwłaszcza grupa blokerów kanału wapniowego. Obrzęki mogą też towarzyszyć zespołowi napięcia przedmiesiączkowego oraz ciąży.

Pękające i piekące kąciki ust

Jest to objaw niedoboru w organizmie witamin z grupy B, a zwłaszcza B2 oraz żelaza i cynku. Nie należy lekceważyć tych objawów, bo niedobory wymienionych witamin i pierwiastków mogą prowadzić do zaburzeń widzenia i funkcji układu nerwowego.

Zgrubiałe pękające pięty

Przyczyną jest najczęściej niedobór w organizmie witaminy A oraz błędy we właściwej pielęgnacji, a także skłonność genetyczna (w tym przypadku występuje suchość i rogowacenie skóry również na dłoniach). Należy wprowadzić prawidłową pielęgnację czyli smarować suchą skórę stóp maściami i kremami na bazie lanoliny, mocznika, które zmiękczają rogowacenia naskórka.

Warto raz w miesiącu wykonać pedicure leczniczy u podologa.

Brązowe plamy na skórze

Mają one postać piegów lub plam starczych (soczewicowatych). Występują na twarzy i rękach, pojawiają się z wiekiem i po nadmiernej eksplozji na słońce. Mogą się nasilać pod wpływem kortykosteroidów. Brązowe łuszczące się plamy zwykle na tułowiu są początkiem łupieżu pstrego – powierzchownej drożdżakowej infekcji skóry, następnie zmieniają barwę na białą.

Białe plamy na skórze

Świadczą o miejscowym odbarwieniu skóry, zwykle znajdują się na grzbietach rak, twarzy, szyi oraz narządów płciowych i nie powodują żadnych dolegliwości. Zanikanie barwnika jest prawdopodobnie spowodowane zaburzeniami natury autoimmunologicznej, szczególnie niedoczynnością tarczycy chorobą Gravesa-Basedowa, niedokrwistością wynikającą z niedoboru witaminy B12 oraz chorobą bielactwa. Natomiast jeśli białe przebarwienia występują na tle opalenizny, świadczy to najprawdopodobniej o grzybicy /drożdżycy lub łupieżu pstrym.