Pierwszym etapem choroby jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest to dolegliwość powodująca silny ból pięty, która jest diagnozowana jako stan zapalny okolicy przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego oraz tkanek otaczających rozcięgno. Głównym objawem jest silny ból pięty odczuwalny w jej podeszwowej części, najbardziej intensywny rano po wstaniu z łóżka lub po dłuższym odpoczynku, niekiedy może występować lekki obrzęk w okolicy pięty. Ból ten zazwyczaj ustępuje po rozruszaniu stopy, natomiast po długotrwałej aktywności fizycznej znowu powraca.

Przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego jest niewłaściwe funkcjonowanie stopy, czyli jest to skutkiem koślawości oraz opadnięciem łuków podeszwowych. Czynnikami choroby sprzyjającymi występowaniu dolegliwości są również: wiek, przybranie na wadze, wykonywanie pracy stojącej bądź chodzenie po twardych nawierzchniach, źle dopasowane obuwie, nieprawidłowo wyleczona kontuzja, powodująca koślawienie stopy i kości piętowej oraz intensywne uprawianie sportów obciążających stopy.

W wyniku ciągłego napinania rozcięgna podeszwowego i nacisku na guz piętowy nasz organizm ratując sytuację wykształca wyrośl kostną w okolicy pięty, zwaną ostrogą piętową. Sama ostroga nie powoduje bólu – jest jedynie efektem ubocznym zapalenia rozcięgna podeszwowego, którą lekarz stwierdzi na badaniu RTG.

Jak radzić sobie z bólem, oto kilka naszych porad:

– rano wstając z łóżka unikaj chodzenia na boso po twardych nawierzchniach,

– stosuj leki/maści przeciwzapalne,

– unikaj długich spacerów, odpoczywaj i zredukuj aktywność fizyczną,

– używaj wkładek ortopedycznych na wsparcie stopy i ustawienie jej we właściwej pozycji,

– udaj się do lekarza ortopedy lub do fizjoterapeuty, oni mogą zalecić terapię manualną, taping/opaskę kompresji dynamicznej, skierować na zabiegi przy użyciu ultradźwięków z wykorzystaniem terapii falami uderzeniowymi o specyficznych właściwościach, w szczególnych przypadkach lekarz może zalecić zastrzyki sterydowe,

– wykonuj ćwiczenia poprawiające elastyczność stóp i kończyn dolnych.

Po wizycie i konsultacji w naszym gabinecie Pacjenci otrzymują zestaw ćwiczeń na ostrogę piętową.

Z naszego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, iż bardzo pomocne w leczeniu ostrogi piętowej są zabiegi hirudoterapii, czyli zabiegi leczenia pijawkami. Pijawki wpuszczają leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, poprawiają krążenie krwi i limfy w kończynach dolnych i całym organizmie.